اندر احوالات انتظامات دانشگاه آزاد

این روزها در لابلای صفحات روزنامه‌ها به خبرهای داغی درباره آیین‌نامه حجاب و بخشنامه‌های دولتی درباره رعایت شئونات اسلامی در دانشگاه‌ها برمی‌خوریم.

صرفنظر از اینکه کدام مشکل اولویت دارد و کدام مشکل در درجه دوم اهمیت قرار دارد ذکر چند تجربه شخصی برای قانون‌گذاران در این زمینه خالی از فایده نیست.

معاون محترم یکی از وزارتخانه‌ها گفته بود که جزییات مربوط مسائل حجاب در شیوه نامه حجاب تعریف و ابلاغ خواهد شد تا امنیت اجتماعی در معرض خطر قرار نگیرد.

ای کاش امکان آن وجود داشت که با این معاون محترم که اتفاقا خانم هم هستند در جمع دانشجویی گفتگو می‌کردیم و ما هم شیوه نامه‌ای برای امنیت اجتماعی دانشجویان به ایشان پیشنهاد می‌دادیم تا بدانند که نمی‌شود یک طرفه و از توی اتاق‌های دربسته و میزهای بزرگ مدیریتی برای جامعه نسخه پیچید.

ماجرا از این قرار است که دانشجویی هنگام ورود به دانشگاه توسط ماموران محترم انتظامات مورد مواخذه قرار می‌گیرد و وقتی بلبل زبانی می‌کند تهدید به توقیف کارت دانشجویی و ارجاع به کمیته انضباطی می‌شود.

مامور محترم به خاطر مانتوی ساده، سیاه رنگ و بلندی که دانشجو طی سه ماه از سال تحصیلی آن را پوشیده بود با صدای بلند و لحن توهین آمیز در ورودی دانشگاه او رامتوقف می‌کند و مانع از رسیدن دانشجو در سر وقت به کلاس می‌شود.

تعجب آن که می‌شود از لحن بی‌ادبانه و صدا کردن با لفظ "آ...ی... خانم" گذشت کرد اما برخورد سلیقه‌ای ماموران حراست غیرقابل تحمل است.

پس لازم است در شیوه نامه حجاب به چند نکته مهم توجه بفرمایند:

1- چرا ماموران محترم آموزش نمی بینند تا یاد بگیرند که امر به معروف باید با لحن اسلامی و انسانی باشد نه تحقیرآمیز.

2- چرا هیچ استانداردی برای اندازه مانتو و آرایش وجود ندارد و هر مامور به سلیقه شخصی خود و حتی وضعیت عصبی آن روز با دانشجویی که دیگر ماموران هیچ مشکلی با او ندارند با شدت برخورد می‌کند.

3- چرا احکام انتظامی در مورد همه دانشجویان یکسان اجرا نمی‌شود. به طور مثال با دانشجویانی که با وضع بسیار مدرن و آرایش غلیظ در خوابگاه سکونت دارند و هنگام مواجهه با ماموران با قدرت و لحن صریح صحبت می‌کنند هیچ برخوردی صورت نمی‌گیرد در حالی با دانشجویان مظلوم‌تر و بی‌ادعاتر برخورد جدی صورت گرفته و رعایت آبروی آنها را نمی‌کنند تا جایی که همین چند دانشجوی باوقار را از رفتار خود پشیمان کنند.

4- بهتر نیست مثل همه کارهای دیگر رعایت حقوق شهروندی در اولویت قرار گیرد و الف- آبروی مردمان، ب- لحن ملایم، ج- انصاف و عدالت، د- قوانین مشخص برای همه دانشجویان درنظر گرفته شود شاید در آن صورت عده‌ای باور کنند که این بگیر و ببندها به خاطر تامین امنیت دانشجویان است.

یادمان نرود که ایجاد امنیت اجتماعی با برهم زدن امنیت روانی دانشجو ممکن نخواهد شد.

/ 1 نظر / 21 بازدید
مهیار (شهر تجارت)

پولدار شوید!!! چند روش خیلی عالی برای پولدار شدن بدون درد سر پیدا کردم. یه سر به این آدرس بزن میفهمی. من خودم هم اونا رو اجرا کردم.